Інформація щодо стану виробничого травматизму та професійної захворюваності
Інформація щодо стану виробничого травматизму та професійної захворюваності
по Нікопольському відділенню управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Дніпропетровській області (далі – Нікопольське відділення) за 2021 рік
Аналіз виробничого травматизму та професійної захворюваності на підприємствах Нікопольського регіону, який проведено Нікопольським відділенням за 2021 рік, свідчить проте, що: станом на 01.01.2022 у Нікопольському відділенні зареєстровано 9 221 підприємств, установ, організацій незалежно від форми власності та господарювання. Середньооблікова чисельність штатних працівників на зареєстрованих підприємствах становить – 37 367 осіб.
За 2021 рік до Нікопольського відділення надійшло 121 повідомлення про нещасні випадки/гострі професійні захворювання на виробництві, у тому числі 5 випадків із смертельним наслідком та 89 повідомлень про захворювання медичних працівників на Сovid–19. Всього за рік постраждала 121 особа, з них 5 осіб із смертельним наслідком.
За результатами розслідувань складено 25 актів форми Н-1/П на нещасні випадки (отримали травми по’вязані з виробництвом 25 осіб, з них – 21 чоловік, 4 – жінки), які визнані такими, що пов’язані з виробництвом, з них 9 нещасних випадків з тяжкими наслідками або можливою інвалідністю. По 45 потерпілим складено акти форми Н-1/НП, (тобто нещасні випадки визнано не пов’язаними з виробництвом), з них 7 це випадки смерті на виробництві, один з них з медичним працівником хворим на COVID-19, та 38 гострі професійні захворювання у медичних працівників.
У 2021 році травми пов’язані з виробництвом отримали працівники 8 підприємств, якими охоплено 6 видів економічної діяльності.
В порівнянні з 2020 роком (54 акти форми Н-1/П) загальна кількість нещасних випадків, які визнані такими що пов’язані з виробництвом у 2021 році (25 актів форми Н-1/П) знизилася на 53,7 %.
Аналіз показників травматизму, пов’язаного з виробництвом, за основними видами подій показав, що нещасні випадки сталися внаслідок: дії предметів та деталей, що рухаються, розлітаються, обертаються (3): з них дія рухомих і таких, що обертаються, деталей обладнання, машин і механізмів (8) – 11 НВ (44 % від загальної кількості нещасних випадків); падіння потерпілого (2), під час пересування (7) та з висоти (1) – 10 НВ (40 %); падіння устатковання (обладнання) або їх конструктивних елементів (2) та падіння предметів, матеріалів, дерев, гілок дерев, інструментів, пристроїв тощо (1) – 3 НВ (12 %); пригоди (події) під час руху транспортних засобів усих видів: у тому числі наїзд транспортних засобів на потерпілого – 1 НВ (4 %).
За 2021 рік через організаційні причини сталося 20 нещасних випадків (а це 80 % від загальної кількості нещасних випадків), 3 нещасних випадки внаслідок технічних причин (12 %) та 2 нещасних випадки з психофізіологічних причин (8 %).
Організаційні причини:
- не виконання посадових обов’язків – 6 НВ;
- невиконання вимог інструкцій з охорони праці – 5 НВ;
- порушення технологічного процесу – 2 НВ;
- залучення до роботи працівників не за спеціальністю (професією) – 2 НВ;
- неякісне розроблення, недосконалість інструкцій з охорони праці – 2 НВ;
- невикористання засобів індивідуального захисту за їх наявності – 1 НВ;
- допуск до роботи без навчання та перевірки знань з охорони праці – 1 НВ;
- інші організаційні причини – 1 НВ.
Технічні причини:
- незадовільний технічний стан виробничих об’єктів, будівель, споруд, інженерних комунікацій, території – 2 НВ;
- конструктивні недоліки, недосконалість, недостатня надійність засобів виробництва – 1 НВ.
Психофізіологічні причини:
- особиста необережність потерпілого – 2 НВ.
Знизити рівень виробничого травматизму на підприємствах можливо. Виходячи із причин настання нещасних випадків, бачимо, що найбільша кількість нещасних випадків сталося через невиконання посадових обов’язків та порушення інструкцій з охорони праці потерпілими особами, необхідно керівникам підприємств підвищувати контроль за дотриманням інженерно-технічними працівниками своїх обов'язків, проводити постійну роботу серед робітників підприємств. Але в умовах економічної кризи та спаду виробництва роботодавці скорочують персонал, об'єднують посади. При цьому часто питання охорони праці стають другорядними, що негативно позначається на стані охорони праці в цілому.
Страхові експерти з охорони праці Нікопольського відділення, які працюють у штатному режимі, охоче нададуть консультативну допомогу в розробленні нормативних документів і заходів, направлених на зниження виробничого травматизму, удосконалення стану безпеки і гігієни праці.
Сектор профілактики страхових випадків
Нікопольського відділення управління
виконавчої дирекції Фонду соціального
страхування України в Дніпропетровській області