Покровська сільська рада
Нікопольський район, Дніпропетровська область
Логотип Diia Герб України
gov.ua місцеве самоврядування України
  Пошук

Діємо для здоров'я

Дата: 28.04.2021 15:05
Кількість переглядів: 963

Фото без опису

За запрошенням проєкту “Скорочення поширеності факторів ризику неінфекційних захворювань в Україні” (коротка назва – “Діємо для здоров’я”)  у березні цього року Покровська сільська рада прийняла участь у І турі та вийшла у другий тур відбіркового конкурсу пілотних громад Дніпропетровської області. Працівники проєкту разом з представниками місцевої влади, охорони здоров'я та освіти обговорюватимуть актуальний стан справ із профілактики неінфекційних захворювань у громаді, та можливі кроки для його вдосконалення.

Проєкт впроваджує Консалтингова група GFA у співпраці з Університетськими клініками Женеви, Міністерством охорони здоров’я України (МОЗ), Благодійним Фондом «Здоров’я жінки і планування сім’ї» та агенцією Be—it Health & Social Impact за підтримки Швейцарії, що надається через Швейцарську агенцію розвитку та співробітництва (SDC).

«Діємо для здоров'я» - має на меті зменшити тягар хвороб та запобігти передчасній смертності, а також підвищити тривалість життя чоловіків та жінок шляхом запровадження інтегрованого підходу до профілактики, лікування та контролю неінфекційних захворювань (далі – НІЗ).

Неінфекційні захворювання це велика група хвороб, які мають тривалий перебіг, повільно прогресують та не передаються від людини до людини. Найбільший тягар, як за наслідками для життя та здоров’я людини, так і для системи охорони здоров’я,  складають чотири основні групи захворювань: серцево-судинні, онкологічні, хронічні респіраторні захворювання та діабет. 

Серцево-судинні захворювання

Серцево-судинні захворювання (ССЗ) є найпоширенішою причиною смерті у світі. За оцінками ВООЗ, через ССЗ помирає майже 18 мільйонів людей щороку.
          Ці захворювання є групою хвороб серця і кровоносних судин, до яких входять: ішемічна хвороба серця, цереброваскулярні хвороби, ревматична хвороба серця та інші. Чотири з п'яти випадків смерті від ССЗ трапляються внаслідок інфаркту та інсульту, одна третина цих смертей настає передчасно у людей віком до 70 років.

До чинників, які сприяють розвитку ССЗ, відносять підвищений артеріальний тиск, високий рівень глюкози і холестерину в крові, надмірну вагу та ожиріння.

        

      Цукровий діабет

Цукровий діабет — це хронічне захворювання, при якому підшлункова залоза не виробляє достатньої кількості інсуліну (гормон, який регулює рівень цукру в крові), або ж організм не може ефективно використовувати вироблений інсулін.

Цукровий діабет поділяють на три групи: І, ІІ типу та гестаційний (діабет під час вагітності).

Діабет І типу — це аутоімунна хвороба, яка розвивається через нестачу інсуліну в організмі, тож людині необхідно вводити цей гормон щоденно. Часто цей тип діабету діагностують у дитинстві, а людину, яка його має, називають інсулінозалежною. Точні причини розвитку цієї хвороби ще не вивчені до кінця.

Діабет ІІ типу виникає через нечутливість клітин організму до інсуліну. Цей тип діабету розвивається у дорослих, але зараз все частіше його діагностують у дітей. Як правило, він виникає через надлишкову вагу.

Гестаційний діабет розвивається у жінок під час вагітності і характеризується підвищеним рівнем цукру у крові, але не настільки, щоб діагностувати цукровий діабет. У жінок із гестаційним діабетом зростає ймовірність ускладнень під час вагітності та пологів. У майбутньому у них та їхніх дітей може розвинутись діабет ІІ типу.

 

ХОЗЛ

Хронічне обструктивне захворювання легень — це прогресуюче захворювання легень, яке спричиняє задишку (спочатку під час фізичних навантажень, а потім хронічну), хронічний кашель, хрипи в ділянці легень, а також відкашлювання мокротиння.

Головна причина розвитку ХОЗЛ — тютюновий дим (у результаті вживання тютюну або вдихання вторинного тютюнового диму). Тому відмова від куріння може уповільнити розвиток хвороби та зменшити кількість випадків смертності від ХОЗЛ.

До інших факторів ризику належать:

  • забруднення атмосферного повітря;
  • забруднення повітря в житлових приміщеннях (унаслідок використання твердого палива для приготування їжі та обігріву);
  • наявність пилу, диму і випарів хімічних речовин на робочих місцях.

ХОЗЛ невиліковне захворювання, але лікарські препарати й засоби фізіотерапії можуть полегшити симптоми, поліпшити якість життя, а також зменшити ризик смерті.

 

         Онкологічні захворювання

Онкологічні захворювання або рак — це загальний термін для великої групи різних захворювань, визначальною ознакою яких є швидкий ріст та розмноження аномальних клітин.

Рак є другою причиною смерті у світі, від чого помирають близько 10 мільйонів людей на рік.

Найбільш поширеними видами раку є: рак легень, колоректальний рак (рак кишківника), рак шлунку, рак печінки, рак грудей.

За даними ВООЗ, від 30% до 50% випадків раку можна запобігти, якщо уникати факторів ризику та регулярно проходити профілактичні обстеження. Вчасна діагностика на ранніх стадіях підвищує шанси успішного лікування захворювання.

 

         Психічні розлади

Психічні розлади — широкий спектр розладів, спровокованих зміною психіки людини, які прямо або опосередковано впливають на спосіб життя людини, її працездатність, здатність адекватно сприймати події, що відбуваються навколо. До психічних розладів належать депресія, біполярний розлад, шизофренія та інші психози, деменція та порушення розвитку.

Останнім часом психічним розладам приділяють більше уваги, адже вони суттєво впливають на якість життя людини. В багатьох випадках, люди, що страждають на психічні захворювання потребують лікування, соціальної підтримки та догляду.

 

         Основні фактори ризику виникнення НІЗ спричинені переважно поведінкою самої людини, а саме,  нераціональне харчування, недостатня рухова активність, вживання тютюну, вживання алкогольних напоїв. Доведено, що зміна чи корекція поведінки, а також створення більш сприятливого для збереження здоров’я середовища можуть суттєво зменшити ризики розвитку і поширеності неінфекційних захворювань.

Чому наша громада бере участь у проєкті?

Покровська сільська рада прагне покращити надання медичних послуг у закладах первинної медичної допомоги та створити здоровий освітній простір у закладах загальної середньої освіти задля того, щоб ми були більш здоровими.

Просимо Вас долучитися до самооцінки ситуації з профілактики та контролю НІЗ, визначитися які проблеми у сфері громадського здоров’я є у кожній родині та особисто визначитися, який внесок ми можемо зробити для себе щоб бути здоровими.


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь