Покровська сільська рада
Нікопольський район, Дніпропетровська область
Логотип Diia Герб України
gov.ua місцеве самоврядування України
  Пошук

ВАЖЛИВО ЗНАТИ!!!

Дата: 23.07.2021 13:11
Кількість переглядів: 1229

Фото без опису

Вакцинація проти коронавірусу людей з хронічними хворобами: що треба знати. 8 карток

Автор – доктор Джума Худоназаров, керівник україно-швейцарського проєкту "Діємо для здоров’я", для LIGA.Life: "Люди з неінфекційними хворобами – цукровим діабетом, серцево-судинними, онкологічними захворюваннями, хронічними захворюваннями легень тощо – ризикують отримати серйозні ускладнення, захворівши на ковід. І часто саме ці люди непокояться, що вакцина для них не є безпечною й що може погіршити стан їхнього здоров’я. Тому відповідаємо на найпоширеніші запитання про вакцину проти COVID-19 для людей із неінфекційними захворюваннями".

1. Чому людям із неінфекційними хворобами потрібно щеплюватися проти COVID-19

Госпіталізація, реанімація, більш тяжкий перебіг захворювання, штучна вентиляція легень, смерть від COVID–19 ? усе те, від чого людей із неінфекційними захворюваннями може захистити вакцинація. Саме тому їм потрібно щепитися від коронавірусу.

Люди, які мають хронічні захворювання, – здебільшого старшого віку. 

Вони частіше тяжко хворіють і помирають від COVID-19. 

В Україні орієнтовно 20% людей, які померли від COVID-19, мали й захворювання серцево-судинної системи, і діабет. У людей похилого віку, людей із артеріальною гіпертензією, хворобами серця, захворюваннями легень, раком або діабетом частіше, ніж у людей без НІЗ розвиваються інші серйозні захворювання. Ще люди можуть тяжче переносити коронавірус, якщо в них порушена функція імунної системи або якщо вони вживають ліки для пригнічення її роботи.

2. Наскільки безпечна вакцина проти COVID-19

Безпечна. Вакцини, дозволені до використання, відповідають суворим стандартам безпеки, якості та ефективності. Ці стандарти встановлені незалежними регулюючими організаціями.

Уже мільйони людей отримали вакцину проти COVID-19 у всьому світі. І було дуже мало повідомлень про серйозні побічні ефекти ? алергічні реакції або проблеми зі згортанням крові. 

Щойно вакцини починають застосовувати, національні органи влади та Всесвітня організація охорони здоров’я постійно контролюють і встановлюють ступінь тяжкості будь-яких побічних ефектів та реакцій людей, які отримали вакцину.

3. Чи є різниця, яку вакцину застосовувати для людей із неінфекційними захворюваннями?

На сьогодні немає жодних наукових доказів, які говорили б про переваги певної вакцини проти COVID-19 для застосування у таких людей.

Людям з неінфекційними хворобами рекомендують щепитися будь-якою доступною вакциною, яка схвалена регуляторними органами та затверджена ВООЗ.

CDC (Центр із контролю та профілактики захворювань у США) рекомендує всім, кому виповнилося 12 років, робити вакцинацію проти COVID-19, щоби захиститися. Масова вакцинація ? важливий інструмент, який допоможе подолати пандемію.

В Україні люди з неінфекційними хворобами від 18 до 50 років належать до пріоритетної групи вакцинації. 

Багато країн розробили протоколи щеплення проти коронавірусу. Наприклад, у Великій Британії людям молодше 40 років без інших захворювань сьогодні рекомендують робити щеплення іншою вакциною, ніж Oxford/AstraZeneca, через невеликий ризик утворення тромбів.

4. Як вакцина проти COVID-19 впливає на людей з неінфекційними захворюваннями

Такі люди будуть захищеними від COVID-19 так само, як і люди без неінфекційних хвороб.

Іноді люди з такими недугами можуть думати, що після протиковідної вакцинації їхній стан може погіршитися, але поки що доказів, що підтверджують це, немає.

Переваги вакцинації проти COVID-19 перевищують ризики. Вакцина COVID-19 працює подібно до інших вакцин. Коли вірус COVID-19 потрапляє в організм та починає розмножуватися, то вакцина зупиняє це ? вона навчає імунну систему розпізнавати і виробляти антитіла для боротьби з вірусом.

Для людей із діабетом вакцина може підвищити рівень цукру в крові. Коли вони отримують вакцину, організм почне виробляти імунну відповідь. Але не потрібно хвилюватися. Організм просто реагує на вакцину. Він потребує енергії для утворення імунної відповіді, тому він може виділити трохи додаткової глюкози.

5. Чи відрізняється ефективність вакцин для людей із неінфекційними захворюваннями та без них?

Ефективність різних вакцин проти коронавірусу залежить від типу вакцини. Для людей старших 50 років або із супутніми захворюваннями перша доза знижує більш ніж на 80 % ймовірність настання смерті, госпіталізації, інтенсивної терапії, друга доза знижує на 95 % смертність.

На сьогодні немає жодних доказів того, що ефективність вакцини відрізняється в людей, які мають неінфекційні захворювання, порівняно із людьми без таких захворювань.

Експерти перевірили, як вакцини діють на людей із різними захворюваннями, включно із захворюваннями серця, і дійшли висновку, що ефективність не змінюється. 

Єдиним можливим винятком є ??люди, які приймають імуносупресанти або мають імунодефіцит. Це пов’язано з тим, що в організмі може не утворитися очікувана імунна відповідь на вакцину. Тому людям із проблемами з імунною системою краще порадитися зі своїм лікарем перед вакцинацією.

6. Чи може вакцина погіршити стан людини з неінфекційними захворюваннями в короткостроковій та довгостроковій перспективі?

Немає доказів того, що вакцина COVID- 19 погіршує стан людини із неінфекційними захворюваннями як у короткостроковій, так і в довгостроковій перспективі.

Бувають рідкісні випадки проблем зі згортанням крові (приблизно 1 на 100 000 перших доз), але вони не пов’язані із неінфекційними захворюваннями.

7. Які можливі побічні ефекти вакцини в людей із неінфекційними захворюваннями?

Реакції на щеплення в людей із неінфекційними захворюваннями, так і без них однакові. Згідно з повідомленнями, реакції та побічні ефекти після вакцинації проти COVID-19 були легкими та короткочасними. Це – лихоманка, втома, головний біль, біль у м’язах, озноб, діарея, біль у місці ін’єкції.

Це нормальні явища, і вони не мають спричиняти тривоги. Це ознаки того, що імунна система організму реагує на вакцину, зокрема, на антиген, і готується до боротьби з вірусом.

Організму потрібно 2два тижні, щоби виробити захист проти коронавірусу після вакцинації. Людина вважається повністю вакцинованою через два тижні після отримання другої дози дводозної вакцини або після отримання однодозної вакцини.

8. За яких умов людям із неінфекційними захворюваннями не потрібно робити щеплення проти COVID-19?

Якщо людина мала важку алергічну реакцію (анафілаксію) або негайну алергічну реакцію на будь-який інгредієнт вакцини. Тоді такою вакциною робити щеплення не можна. Потрібно проконсультуватися із лікарем щодо альтернативної вакцини.

Якщо в людини була важка або негайна алергічна реакція після отримання першої дози мРНК-вакцини проти COVID-19, людині не можна робити другу дозу цією або будь-якою іншою мРНК-вмісною вакциною.

Якщо людині не можна робити вакцинацію одним типом вакцини, то людина однаково зможе отримати інший тип. Алергічні реакції, які не пов’язані з вакцинами або ін’єкційними методами лікування, не є протипоказанням щодо вакцинації проти COVID-19. Наприклад, алергічні реакції, пов’язані з харчовими продуктами, тваринами, отрутою або алергією на довкілля, на пероральні препарати тощо.

 

 

Доктор Джума Худоназаров,

керівник україно-швейцарського проєкту

"Діємо для здоров’я" для LIGA.Life


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь