Всесвітній день охорони праці
Відповідно до Указу Президента України від 18.08.2006 № 685/2006 щороку 28 квітня, у Всесвітній день охорони праці, в Україні відзначається День охорони праці.
Враховуючи повномасштабну збройну агресію російської федерації проти України, яка почалася 24 лютого 2022 року, всі зусилля країни спрямовані на захист Батьківщини. В цей складний час бізнес та працівники - друга лінія оборони, фундамент економічної стабільності та безцінна допомога Збройним силам України.
Праця в умовах воєнного стану пов'язана з великою кількістю нових, в тому числі смертельно небезпечних ризиків, що призводять до погіршення умов праці в усіх галузях економіки. Україна несе великі втрати в війні і ці втрати збільшуються внаслідок загибелі працівників на робочих місцях.
Так, за час збройної агресії, Держпраці вже зареєстровано ПО нещасних випадків на виробництві, що підлягають спеціальному розслідуванню, в яких постраждав 191 працівник, у тому числі 115 - зі смертельним наслідком.
При виконанні трудових обов'язків через активні бойові дії постраждали 94 працівники, 50 з яких загинули, а саме на підприємствах:
- соціально-культурної сфери - 57 осіб, в тому числі 28 із смертельним наслідком;
- транспорту - 12 осіб, в тому числі 7 із смертельним наслідком;
- енергетики -14 осіб, в тому числі 6 із смертельним наслідком;
- житлово-комунального господарства - 5 осіб, в тому числі 3 із смертельним наслідком;
- інші галузі - 6 осіб.
В середньому три особи щодня гинуть в Україні під час роботи. За всіма нещасними випадками утворені комісії та проводяться спеціальні розслідування.
Наразі Держпраці використовує всі можливі засоби для поширення інформації з питань праці. Відповіді на найбільш зализувані питання розміщуються на офіційному веб- сайті служби та на сторінках у соціальних мережах, перезавантажено сервіс «інтерактивний інспектор», регулярно розміщуються інформаційні повідомлення у засобах масової інформації, інспектори праці відвідують роботодавців та надають індивідуальні консультації релокованим підприємствам, безпосередньо спілкуються з людьми тощо.
Також, Держпраці з метою оперативного поширення з питань пралі запустила Telegram бот для оперативного отримання на поширенні запитання з трудового законодавства (@ask sis bot) та створила інформаційний портал про трудові відносини в умовах воєнного стану (pratsia.in.ua). За допомогою порталу можна отримати консультаційну допомогу Держпраці релокованим підприємствам, проконсультуватися онлайн або знайти відповіді на найбільш розповсюджені запитання.
Держпраці розроблені та розміщені на сайті Рекомендації для роботодавців щодо організації виконання робіт підвищеної небезпеки під час воєнних (бойових) дій. Рекомендації для роботодавців щодо безпеки та здоров’я на роботі працівників під час експлуатації вантажопідіймального устатковання в умовах воєнних (бойових) дій. Рекомендації для роботодавців щодо безпеки та здоров’я на роботі працівників сільського господарства в умовах воєнних (бойових) дій; Рекомендації для роботодавців щодо забезпечення належних та безпечних умов праці на робочих місцях суб’єктів господарювання, органів державної влади та органів місцевого самоврядування, які функціонують та надають соціальні послуги в умовах воєнних (бойових) дій.