Україна вперше відзначає День української державності: що це за свято і чому війна надала йому особливої ролі
Сьогодні, 28 липня 2022 року, Україна вперше відзначає нове державне свято — День української державності.
Про його започаткування президент України Володимир Зеленський оголосив рік тому, 24 серпня 2021-го, у день святкування 30-річчя незалежності України.
Тоді, виступаючи з промовою на Майдані Незалежності, Зеленський в прямому ефірі підписав указ Про День української державності.
Цей документ започатковує традицію відзначати нове свято щороку 28 липня — у День Хрещення Київської Руси-України. Досі саме в цей день Україна вшановувала одного з перших своїх державотворців — святого рівноапостольного Володимира Великого, князя Київського.
В президентському указі зазначено, що історія української державності сягає своїм корінням «часів заснування міста Києва та розквіту держави за часів князя Київського Володимира Великого». Саме він, прийнявши у 988 році християнство, «засвідчив цивілізаційний вибір Київської Руси».
Спадкоємцями Київської держави тих часів Україна вважає:
- Галицько-Волинське князівство,
- Українську козацьку державу,
- Українську Народну Республіку,
- Західноукраїнську Народну Республіку,
- Українську Державу,
- Карпатську Україну
- сучасну незалежну Україну.
В указі також зазначено, що День української державності Україна святкує, керуючись Актом проголошення незалежності від 24 серпня 1991 року, який був схвалений 1 грудня 1991 року всенародним голосуванням.
У цей день українське суспільство також вшановує пам’ять та засвідчуючи повагу до діяльності Тараса Шевченка, Миколи Костомарова, Володимира Антоновича, Михайла Драгоманова, Івана Франка, Лесі Українки, Михайла Грушевського, а також інших «видатних представників національної еліти та борців за державність і незалежність України».