СКАНДИНАВСЬКА ХОДЬБА ЯК ЗАСІБ ПІДВИЩЕННЯ РУХОВОЇ АКТИВНОСТІ ДЛЯ ЖИТЕЛІВ ПОКРОВСЬКОЇ РАДИ В СПОРТИВНОМУ ТУРИЗМІ
Рухова активність - одна з основних детермінант здоров’я, що відноситься до здорового способу життя, сприяє досягненню і збереженню міцного здоров’я та допомагає формувати раціональний режим трудової та побутової діяльності, а також активний відпочинок [1].
Заняття фізичною культурою забезпечують формування, розвиток та закріплення життєво важливих умінь, навичок, звичок особистої гігієни, соціальної комунікабельності, організованості та дотримання соціальних норм поведінки в суспільстві осіб з інвалідністю [1].
Слід зазначити, що у грудні 2019 року рішенням Президії Федерації спортивного туризму України скандинавську ходьбу визнано як вид спортивного туризму. Під час скандинавської ходьби потрібно дотримуватися тих самих правил, що і під час занять іншими видами фізичних вправ.
Останнім часом широкого поширення набули види рухової активності, що проводиться поза приміщеннями. До привабливих і доступних засобів «Оutdооr activity», що набули широкого розповсюдження за кордоном відносяться:
- заняття Nоrdic Walking (скандинавська ходьба);
- CrоssFit (кроссфіт);
- програми «Mind and bоdy» («Розумне тіло») та інші, які стрімко розвиваються і поширюються в європейських країнах [2].
Останнім час Nоrdic Walking стала одним з найяскравіших явищ у фізичному розвитку осіб з інвалідністю та має такі переваги: знижується в’язкість крові, зменшується небезпека тромбоутворення і інфаркту, підвищується імунітет, активізується метаболізм, прискорюється жировий обмін, а рівень ендорфінів в крові підвищується в 5 разів. Тому ходьбу з палицями психологи рекомендують при лікуванні безсоння, неврозів і депресій.
Дослідники також відзначають такі ефекти скандинавської ходьби: заняття сприяють розвитку і підвищенню витривалості серцево-судинної і дихальної системи, зміцнюють імунітет і підвищують загальний тонус організму, нормалізує вагу і сприяє активації обміну речовин, знижує ризик розвитку атеросклерозу і зменшує рівень холестерину, зміцнює суглоби, кістки (перешкоджаючи розвитку остеопорозу), зменшує прояв остеохондрозу, зміцнює м’язи спини, створює надійний захист хребта, покращує поставу, покращує координацію руху [2].
Результати дослідження. Специфіка рухової активності, що здійснюється на свіжому повітрі, вимагає особливого підходу до побудови програм оздоровчих занять для осіб з інвалідністю, оскільки повинна враховувати не тільки показники фізичного стану, а й погодні умови, особливості території (рельєф), а також додаткові чинники, що впливають на інтенсивність занять.
Аналіз і узагальнення зарубіжних досліджень, в яких скандинавська ходьба з’явилася предметом вивчення з профілактики і реабілітації при різних захворюваннях, дозволяє виокреми наступні позитивні моменти в оздоровленні осіб з інвалідністю:
- покращення гнучкості в суглобах верхньої та нижньої частини тіла і спини;
- розвантаження суглобів нижніх кінцівок і нижніх відділів хребта і підтримки нормальної рухливості суглобів;
- поліпшення загального самопочуття і психічного комфорту;
- зміцнення імунної системи, скорочення рівня холестерину;
- поліпшення кровопостачання, збільшення кількості еритроцитів
Отже, у зв’язку з високими вимогами до рівня здоров’я і фізичної форми осіб з інвалідністю зростає необхідність у виборі доступного за формою і ефективного по дії на організм напряму фізичної активності. Скандинавська ходьба повною мірою відповідає пред’явленим вимогам. Для зайняття цим видом фізичної активності особам з інвалідністю не потрібно спеціальних залів, спортивних споруд і устаткування. Єдине, що треба придбати - це спеціальні палиці. Безперечною перевагою цього виду є те, що зайняття проводиться на відкритому повітрі, на природі, що створює додатковий гартуючий ефект і благотворно впливає на психоемоційний стан, допомагає зняти стрес і психологічну втому особам з інвалідністю.
Список використаних джерел
1. Эндокриная система, спорт и двигательная активность / под ред. У.Дж. Кремер, А.Д. Рогол. К.: Олимп. литература, 2008. 600 с.
2. Figard-Fabre H., Fabre N., Leоnardi A., Schena F. Efficacy of Nordic walking in obesity management // Internat. Journal Spоrts Med. 2011. Vоl.32. No.6. pp.407-414.