1 грудня - Всесвітній день боротьби зі СНІДом
1 грудня світ відзначає день боротьби з СНІДом та толерантності з ВІЛ-позитивними людьми. Всесвітній день боротьби зі СНІДом вперше відзначався 1988 року з ініціативи Всесвітньої організації охорони здоров'я, після того, як на зустрічі міністрів охорони здоров'я всіх країн прозвучав заклик до соціальної терпимості і розширення обміну інформацією щодо ВІЛ/СНІД.
Головна мета Всесвітнього дня боротьби зі СНІДом - звернути увагу суспільства на цю проблему. Ризик інфікування ВІЛ під час війни зростає. Велика кількість травм, поранень, які супроводжуються масивними коровотечами, та потребують невідкладної домедичної допомоги. Ще один із характерних злочинів війни – сексуальне насильство, коли, нажаль, статевий акт незахищений та досить травматичний. Способи захиститися від ВІЛ є, вони доступні, безкоштовні, не потребують багато часу, а лише Вашого свідомого рішення.
За умови регулярного тестування на ВІЛ можна буде вчасно дізнатися про ВІЛ-позитивний статус та якомога раніше розпочати лікування — антиретровірусну терапію. А вона своєю чергою рятує життя.
Ознайомитися з додатковою інформацією можна тут - https://phc.org.ua/kontrol-zakhvoryuvan/vilsnid
Методи діагностики ВІЛ-інфекції
та рекомендації для жителів та гостей Покровської сільської ради Нікопольського району Дніпропетровської області
Періодичне тестування на ВІЛ є однією з форм профілактики розвитку СНІД, адже у багатьох випадках хворобу помічають саме на останньому етапі, коли допомогти людині вже дуже важко.
Методи тестування на ВІЛ пройшли цілу еволюцію та змінили кілька поколінь. Сучасні тести мають високу специфічність та чутливість у межах 98-99,9%, але навіть їх потрібно пройти кілька разів, щоб остаточно поставити діагноз.
Основні види сучасних аналізів на ВІЛ:
- Експрес-тест або імунохроматографічний аналіз (ІХА).
Робиться 15 хвилин у медичному закладі або навіть у домашніх умовах. Для аналізу потрібна кров із пальця або слина. Це простий та зручний метод, який не потребує спеціального обладнання чи кваліфікованого персоналу. Тест-система схожа із тестом на вагітність: касета, на яку потрібно нанести зразок (кров чи слину) та дочекатися, коли проявляться індикаторні смуги.
- Імуноферментний аналіз (ІФА) та імуноблотинг (Вестерн-блотинг, WB).
Потребує забору венозної крові, тому проводиться у лабораторії. ІФА — високочутливий метод скринінгу, який виявляє комплекс антиген-антитіло. Такий метод потребує високотехнологічного обладнання, спеціальних реактивів, кваліфікованого персоналу. Результату доводиться чекати кілька днів або тижнів. Якщо ІФА виявився позитивним, його підтверджують імуноблотингом. Цей метод аналізує білки та потребує попереднього проведення електрофорезу, тому є достатньо дорогим.
- Полімеразна ланцюгова реакція (ПЛР).
Шукає фрагменти вірусу у матеріалі, тому може виявити інфекцію у період вікна. ПЛР може видавати хибнопозитивні результати, тому також потребує підтвердження іншими методами.
Показання до здачі аналізу
Аналіз крові на ВІЛ-інфекцію варто здавати 1-2 рази на рік. Деякі випадки та категорії населення потребують особливої уваги. Пройдіть тестування на ВІЛ інфекцію, якщо:
- субфібрильна температура, різка втрата ваги, нічна пітливість неясної етіології, що спостерігається не менше 2-3 тижнів;
- незахищений статевий контакт з партнером, що має невизначений ВІЛ-статус;
- часто змінюєте статевих партнерів;
- користувались голкою від шприца, яку вже хтось використовував до вас;
- мали контакт із кров’ю сторонньої людини, наприклад при аваріях, травмуваннях, нещасних випадках;
- робили операцію із пересадки органів або маніпуляції із вливанням донорської крові;
- планування вагітності або чекаєте на дитину.
АНАЛІЗ НА ВІЛ: ЯК ПІДГОТУВАТИСЯ ДО ЗАБОРУ ТА ПЕРЕВІРИТИ СВІЙ СТАТУС
Аналіз проводиться вранці натщесерце (не вживати їжу впродовж 4-6 годин, можна пити тільки негазовану воду). За добу до обстеження не рекомендовані фізичні навантаження, вживання алкоголю та жирної їжі.
Ви можете пройти швидкий тест для виявлення антитіл до ВІЛ:
- у свого сімейного лікаря, педіатра чи терапевта,
у структурних підрозділах НКП «ПЦПМСД» ПСР щоденно з 8.00 до 10.00 (Нд -вихідний) за адресами:
Капулівська АЗПСМ – с.Капулівка, вул Каховська, буд.23а, тел.0955551004
Новосфіївський ФП – с.Новософіївка, вул.Нова, буд.1, тел.0956198571
Олексіївська АЗПСМ – с.Олексіївка, вул.40 років Перемоги, буд.14, тел.0955551003
Покровська АЗПСМ – с.Покровське, вул.Шевченко, буд.2, тел.0955551009
Приміська АЗПСМ – с.Приміське, вул.Шкільна, буд 33, тел.0955551006
- у кабінеті “Довіри” КП «Нікопольська лікарня» ПСР» за адресою: м.Нікополь, вул.Першотравнева, буд. 58, інфекційне відділення, 1- й поверх, тел.0566696074, тел.0957516078
- Відділення профілактики та лікування хворих на ВІЛ інфекцію та СНІД КП «Нікопольська міська лікарня №4» НМР за адресою: м.Нікополь, пр.Трубників, буд. 56/2, поліклініка, 1-й поверх 142 каб., тел.0502436066
- в мобільних амбулаторіях БО «БФ «Ресурси життя», які проводять виїзди в населені пункти Нікопольського району 1 раз на місяць або за адресою: м.Нікополь, вул.Запорізька, буд.49 (район АТБ вул.Віктора Усова, вхід з вул.Микитинської – напроти Будинку дитячої творчості), тел.0958790154
БО "БФ "Ресурси життя", адреса: м.Нікополь, вул.Запорізька, 49, вхід з вул.Микитинська (навпроти будинку дитячої творчості) , район міського будинку культури . Графік роботи ПН -ПТ з 9-00 до 13-00. Послуги: швидке тестування та консультування на ВІЛ , мотиваційна винагорода для осіб з груп ризику за проходження тестування на ВІЛ, соціальний супровід клієнтів з позитивним результатом тесту на ВІЛ для призначення безкоштовного лікування, оплата послуг з діагностики для призначення лікування ВІЛ -інфекції, в т.ч. КТ, у разі необхідності. Грошова та гуманітарна допомога у вигляді продуктових наборів ВІЛ- позитивним особам , які знаходяться на соціальному супроводі в організації впродовж 12 місяців. Доставка мед. препаратів (АРТ) ВІЛ -позитивним клієнтам за потреби. Допомога у відновленні документів, в т.ч. оплата державних зборів за відновлення документів для осіб, які потребують призначення лікування ВІЛ -інфекції. Консультування з питань ВІЛ- інфекції, вірусних гепатитів, туберкульозу. Виїзд мобільної амбулаторії по Нікопольському району для проведення тестування на ВІЛ (отримання інформації про дати та час виїздів за номером +38(095)87-99-154. Здійснення соціального супроводу осіб з симптомами туберкульозу на обстеження та призначення лікування, оплата діагностичних послуг з туберкульозу за потреби.
- ВБФ "ДЖЕРЕЛО ЗДОРОВ'Я", тел. 099 228 0432, фейсбук сторінка https://www.facebook.com/profile.php?id=100070623155505, надає послуги за адресами:
м.Нікополь, вул.Дружби, буд. 10а
м.Покров, вул.Героїв України, буд.14
м.Апостолово, вул.Вокзальна, буд.71
м.Марганець, мобільна амбулаторія або кабінет «Довіри» КП «Марганецька центральна міська лікарня»
Благодійна організація “100% життя” разом із Центром громадського здоров’я України розробила мобільний додаток HIV Test, де кожен може пройти попереднє тестування у віртуальному режимі. Звичайно ж, це стане лише першим кроком до повноцінної діагностики.
Інтерпретація результату
Аналіз на ВІЛ слід здавати мінімум через 3 місяці після можливого інфікування, а краще — через 6 місяців. Цього часу достатньо, щоб організм виробив таку кількість антитіл, яку точно виявляє аналіз. ПЛР може показати наявність вірусу раніше, адже він шукає саме збудника, а не антитіла. Інтерпретація результатів така:
- Якщо експрес-тест або ІФА проведені у перші тижні після ймовірного інфікування, результат може бути негативним навіть при наявності вірусу в організмі. Цілком можливо, що зараз період “серологічного вікна”. Слід повторити тест через 3-6 місяців.
- Якщо експрес-тест або ІФА проведені через 6 місяців після ймовірного інфікування та результат позитивний, необхідно повторити тест за допомогою ще одного ІФА або імуноблотингу. Якщо результати додаткових аналізів негативні – інфекція не підтверджується. Позитивні результати двох поспіль ІФА та імуноблотингу дають підставу діагностувати ВІЛ-позитивний статус.
- Якщо результат ПЛР-тесту позитивний, пройдіть повторне тестування з використанням альтернативного методу діагностики.
Не займайтесь самодіагностикою! Будь-які результати аналізів повинні інтерпретуватися за участі лікаря.